Tagi

, , , , ,


Dziś chciałabym zaprezentować domki w nieco innej formie, które są również niezwykle inspirujące i pięknie wykonane. Nie planuje posiadania takiego domku, gdyż bardziej podobają mi się te tradycyjne, ale jeżeli będę miała kiedyś córkę, nie wątpię, że jej coś takiego sprawie:) W odróżnieniu od zwykłych domków, które są pełne maleńkich elementów i łatwo tłukących przedmiotów, tymi domkami mogą bawić się dzieci już od 3 lat.

Szwedzka firma Lundby zaczęła produkować domki dla lalek w 1947 roku. Pierwszy domek nosił nazwę Gothenburg. Dziś dwa główne typy domków to Småland i Stockholm.

Lundby Gothenburg (1961-64 model) from the Baird private collection. Wikipedia. Autor: Zozu9

Lundby Gothenburg (1961-64 model) from the Baird private collection. Wikipedia. Autor: Zozu9

Skala, w której powstają to 1:18, tak więc elementy i domki są mniejsze od najpopularniejszej skali 1:12. Domki już od momentu kupienia są wytapetowane i posiadają podłogi, ponadto od razu jest w nich wbudowane oświetlenie. Dokupić należy jednak wyposażenie i mebelki. Staranność i prostota wykonania mają jednak swoją cenę. W zakładce Informacje możecie znaleźć adresy sklepów, gdzie można zobaczyć ceny ich produktów.

Urządzony domek Småland

Tradycyjny domek ma jedno piętro i spadzisty daszek, można dokupić do niego jeszcze dodatkowy parter oraz ogródek. Można wybierać wyposażenie spośród licznych mebelków i urządzić taki domek „po swojemu”, trzeba się jednak liczyć ze sporym nakładem finansowym. Na pewno jako dziecko cieszyłabym się z takiego prezentu i bawiła tym domkiem godzinami:)

Święta w Småland

Zapraszam do odwiedzenia poniższych linków, a także do obejrzenia filmików przedstawiających urządzone domki:)

Strona główna Lundby

Swedish Dollhouses

Peppe’s dollhouse

Reklamy