Tagi

, , , ,


Pierwsze domki dla lalek były tworzone indywidualnie, tak więc każdy domek różnił się wielkością i skalą swoich elementów. Dziś wygląda to nieco inaczej, domki uległy swoistej standaryzacji pod względem skali, o czym więcej poniżej.

Scale_for_Nancy

Od lewej: skala 1:24, 1:16, 1:12, 1:10/Ilkant~commonswiki/Wikipedia

W poprzednim poście pokazywałam domek w skali 1:24, czyli o połowę mniejszy od tego, który sama posiadam. Skala 1:12 (czyli mój domek, gdzie 1 centymetr odpowiada 12 centymetrom w rzeczywistości) jest najbardziej popularna, bo większość producentów akcesoriów i mebelków produkują swoje wyroby właśnie w tej wielkości.

800px-Things_of_a_dollhouse

Miniaturki w skali 1:12/Reth~commonswiki/Wikipedia

Skala 1:12 w miarach anglosaskich określana jest skalą jednocalową (1″ lub ‘one inch scale’) gdzie 1 cal w miniaturze odpowiada 1 stopie (ok. 30 cm) rzeczywistego rozmiaru)

Tak więc domek 1:24 jest zbudowany w skali półcalowej (half inch scale: 1 stopa = 1/2 cala).

Istnieją jeszcze mniejsze skale, 1:48 czyli ćwierć cala (1 stopa = 1/4 cala), a nawet wyjątkowo 1:144! – kiedy mówimy o domkach dla lalek do domku dla lalek. Przykład można zobaczyć tutaj albo ten, porcelanowy.  Taka trochę domkowa incepcja:)

Domki Lundby, o których wspominałam już na blogu, są budowane w skali 1:18 (2/3 cala). Kilka podobnych firm produkujących domki także stosuje się do tej skali, a kilka marek tworzy w 1:16 (skala 3/4 cala)

800px-OKWA_dolls_house_1974

Skala 1:18/File Upload Bot (Magnus Manske)/Wikipedia

W Niemczech, gdzie podobnie jak u nas stosowano system metryczny, od połowy XX wieku budowano domki w skali 1:10, do dziś można się spotkać z takimi wymiarami, choć przeważa oczywiście 1:12.

Na koniec warto wspomnieć, że domki najpopularniejszej na świecie lalki, którą bawiła się chyba każda dziewczynka, czyli oczywiście Barbie i jej partnera Kena są tworzone w skali 1:6.

Chaises

Źródło zdjęcia: http://www.asheilasshed.com.au/

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Dollhouse

Reklamy