Tagi

, , , , , , ,


Świat twórców miniatur pełen jest zakręconych i intrygujących osobowości, łączy ich niezwykła dbałość o detale i nieograniczona wyobraźnia. Poniższy dokument stworzony przez Channel 4 BBC przedstawia pasjonatów skali 1:12 na różnych poziomach zaawansowania i kolekcjonerstwa.

Główną bohaterką jest Mandy, która domkami dla lalek zajmuje się od 2 lat. Jest początkująca w tej dziedzinie, ale już złapała bakcyla. W jej hobby wspiera ją mąż, który pomaga jej w montażu najnowszego domku: czteropiętrowej kamienicy z aż siedemnastoma pokojami! Ciekawe, gdzie można zmieścić takiego kolosa:)

Na brak miejsca nie narzekają inni bohaterowie filmu, których liczba domków w kolekcji przekracza setkę. Jest wśród nich Caroline Hamilton, która wraz z przyjaciółką stworzyła w 1985 roku londyński Kensington Dollshouse Festival. Co roku spotykają się na nim entuzjaści miniaturek.

Na festiwalu gości też para miniaturzystów, Susie Rogers i Kevin Mulvany, tworzących niesamowicie szczegółowe i pełne architektonicznych detali historyczne budynki oraz ich wnętrza. Zobacz.

Mandy odwiedza też niejaką Janet Cook, która domków posiada aż 115, zajmują ogromne połacie jej obszernego domu, jednak wydaje mi się, że ta zbieraczka poszła raczej w ilość, nie w jakość, nie dopieszczając swojej kolekcji w równym stopniu, co inni pasjonaci z filmu.

Zapraszam do oglądania. W połowie filmu jest kilkuminutowa przerwa. Wymagany angielski.

Hello Dollies from Cat McShane on Vimeo.

Jeżeli z jakichś względów link nie działa, możecie obejrzeć go też tutaj.

Reklamy